+420 776 11 11 55 info@kotelny.com

(6. 9. 2016, Zlínský deník)Zhruba 30 milionů korun chystá mezi žadatele rozdělit Zlínský kraj v rámci první etapy tzv. kotlíkových dotací. Tyto peníze bude možno získat pouze na obnovitelné zdroje energie, tedy na tepelná čerpadla a kotle na biomasu.

„Ministerstvu životního prostředí, které program kotlíkových dotací administruje, se u Evropské komise podařilo vyjednat navýšení původní třímiliardové alokace první etapy dotací pro všechny kraje o dalších 10 %, tedy o 300 milionů korun, z čehož je pro Zlínský kraj určeno 16 milionů korun. Tyto peníze hodláme samozřejmě využít a chceme k nim přidat i dalších cca 14 milionů korun nevyčerpaných v rámci první výzvy, kterou jsme u nás v kraji vyhlásili koncem loňského roku,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Ivan Mařák, zodpovědný za životní prostředí.

Vyhlášení dodatečné výzvy ze strany kraje se předpokládá na přelomu letošního a příštího roku. V současné době probíhá vyúčtování a vyplácení dotací žadatelům, kteří uspěli v první krajem vyhlašované výzvě. Od 25. ledna do 3. února letošního roku bylo přijato celkem 1 289 žádostí o podporu. Po jejich kontrole, doplnění a vyhodnocení byly doporučeno k podpoře 1 245 žádostí, a to v celkové sumě 148,1 milionu korun. Smlouvy byly uzavřeny s 1 229 žadateli, 16 z nich nakonec dotaci nevyužilo. V současné době již kraj provádí vyplácení dotací.

„Z podpořených žádostí je v tuto chvíli vyplaceno něco přes 10 %. Chtěl bych tímto apelovat na všechny příjemce dotace, aby s jejím vyúčtováním neotáleli a obraceli se na nás hned, jak budou mít k dispozici všechny potřebné doklady. Čím dřív budou všechny tyto dotace z naší první výzvy proplaceny, tím dříve budeme moci přistoupit k vyhlášení dodatečné výzvy,“ uvedl Martin Kobzáň, vedoucí odboru řízení dotačních programů Krajského úřadu Zlínského kraje.

Do roku 2020 jsou ve Zlínském kraji plánovány ještě dvě etapy kotlíkových dotací, během kterých má být rozděleno dalších více než 300 milionů korun.