+420 776 11 11 55 info@kotelny.com

Modelové příklady

Modelový příklad 1

Majitel rodinného domu investoval do výměny oken a částečného zateplení. Nachází se v oblasti s nadprůměrnými emisemi prachu a pro tuto oblast je určen bonus 5 %. V domě se topí 15 let starým  litinovým kotlem s ručním přikládáním má zájem pořídit si místo něj nový automatický kotel na uhlí a dřevní pelety. Jak velkou dotaci může majitel takového domu získat?

Jak velkou dotaci může majitel takového domu získat?

Pokud majitel domu nemá Průkaz energetické náročnosti budovy, měl by si nejprve pořídit tento průkaz. Cena se obvykle pohybuje do 5 tisíc Kč. Pokud vyjde, že budova splňuje standard „C“ nebo vyšší, může majitel investovat do výměny starého kotle za nový automatických kotel na uhlí a pelety a nemusí provádět zateplení. V takovém případě může investovat 150 tisíc Kč, z nichž 5 tisíc Kč dá na PENB a zbývajících 145 tisíc Kč investuje do nového kotle. 80 % z celé částky (tedy u PENB i z nákladů na novou otopnou soustavu) bude dotováno, takže na samotný kotel včetně jeho instalace získá až 116 tisíc Kč.

Modelový příklad 2

Majitel rodinného domu neprováděl žádné zateplení ani výměnu oken. Topí 5 let starým ocelovým kotle na uhlí a dřevo s ručním přikládáním a má zájem pořídit si místo něj nový automatický kotel na uhlí a dřevní pelety. Nenachází se v oblasti s 5 % bonusem.  Jak velkou dotaci může majitel takového domu získat?

Jak velkou dotaci může majitel takového domu získat?

Majitel bude muset oslovit Energetického specialistu a nechat si u něj vypracovat posudek s doporučením jaké mikroenergetické opatření by měl realizovat. Posudek včetně opatření může vyjít odhadem na 30 tisíc Kč. Náklady na zpracování posudku a samotné mikroenergetické opatření (do výše 20 tisíc Kč) se považují za uznatelné náklady a i na ně se vztahuje % z dotací. Pokud majitel investuje celkem 150 tisíc Kč, tak mu stát po odpočtu investice do mikroenergetického opatření a do posudku specialisty poskytne ještě 90 tisíc dotaci na instalaci nového zdroje v hodnotě 120 tisíc Kč

Modelový příklad 3

Majitel rodinného domu provedl v minulosti zateplení v rámci NZU a má od této doby PENB který potvrzuje, že budova je klasifikována do třídy A. V domě topí kotlem na dřevo s ručním přikládáním a má zájem pořídit si místo něj nový automatický kotel na dřevní pelety. Nachází se v oblasti s nadprůměrnými emisemi prachu a pro tuto oblast je určen bonus 5 %. Jak velkou dotaci může majitel takového domu získat?

Jak velkou dotaci může majitel takového domu získat?

Majitel může investovat pouze do nového kotle včetně zapojení a otopné soustavy. Pokud investuje 150 tisíc Kč, od státu získá dotaci na nový kotel ve výši 127.500,– Kč.